senaryo nasıl yazılır ?

Gönderen Gökhan Durmuşoğlu On 09:18


Nette Dolaşan Karmaşık Ve Uzun Anlatımların Aksine , Herkesin Anlayabileceği Şekilde , Standart Senaryo Yazım Kuralları ve ufak tavsiyelerim:


Öncelikle belirtmem gereken , 2 şekil senaryo yazım formatı vardır.bunlardan birincisi Amerikan , ikincisi ise Fransız formatıdır.amerikan formatında diyaloglar ve mizansenler altta alta yazılarak oluşturulur.fransız formatın da ise kağıt ikiye bölünür bir tarafına diyaloglar ,diğer tarafına ise mizansenler yazılır.fransız formatı bilgisayar da yazma açısından daha zor olduğundan genellikle Amerikan formatı kullanılır.


1-yazı tipi :
- Yazım büyüklüğü 12 punto.Yazım tipi : courier ya da new courier olmalıdır.

2-Kenar boşlukları :
- Sol boşluk 4cm,
- Sağ boşluk 1.3 cm olmalıdır.

3-üst ve alt boşluklar :
- her biri 2.5 cm olmalıdır.

4- diyalog :
- soldan 6.5 cm içeride,bir satır genişliği 9 cm olmalıdır.sağdan 15 cm den fazla uzamamalıdır.düzenli gözüksün diye diyolog ve karakter isimlerini sakın ortalamayın.

5- karakter isimleri :
- 9.5 cm’de ve diyaloğun tam üzerinde olmalıdır.

6- sahne başlıkları :
- yer/mekan :
-iç/dış :sahnenin geçtiği mekanı gösterir.senaryoda kullandığınız yer iç mekandaysa (iç) , dış mekan da geçiyorsa (dış) olarak yazılır.bu sıralamayı yer takip eder.

7-sahne başlıkları zaman :
- gün/gece :
-gün / gece ,sahnenin gece veya gündüz çekildiğini gösterir.mekandan sonra yazılır.

8-sahneleri numaralandırmayın,fakat sayfaları kesinlikle numaralandırın.

9-senaryo her zaman açılan görüntüyle başlar yani ‘’fade in’’ yazılır,senaryonun bitiminde de ya yazıyı ortalayıp ‘’son’’ yazın ,ya da çift satır aralığı bırakarak sayfanın sağına ‘’fade out’’ yazın.

10-yazdığınız her tek sayfa film süresine göre 1 dk’yı ifade eder.bu yazdığınız senaryonun filme uygulanmış hali hakkında size yol gösterir.

11-senaryo görsel ayrıntıyı yansıtmalıdır.yani çizdiğiniz karekterin yapacağı eylemi görsel olarak yazıya dökmelisiniz.örnek(ali’nin canı çok sıkkındır yerine ; ali yüzünde bir haftalık sakalıyla koltuğa uzanmış,elinde içki kadehi ,sabahın ilk ışıkları karanlık odadaki perdenin aralığından içeri sızıyor.)şeklinde olabilir.

12-yönetmenin işine karışmayın,örnek ;kamera karektere zoom yapar,geniş plan ,Veya ……. yaptığını görürüz ,vb diyologlar …not: internette dolaşırken okuduğunuz çoğu senaryoda bu uyarılara uyulmadığını görebilirsiniz.çünkü okuduğunuz senaryolar , film çekilirken hazirlanmis hali ,yani kurgulanmış senaryodur.bir çok kamera hareketi olabilir,bunların çoğu sette kararlaştırılmışdır.ekibin filmi çekmek için hazırladığı son kopyadır.

13-çatışmalar (konu çatışması), karşıtlıklar, bilinmezlik ,cevap bekleyen sorular vb noktalar önemlidir,bu ayrıntılar izleyicinin ilgisini çeker ve film üzerine kafa yormasını,kendince yorumlar getirmesini, kendini bir bulmacayı çözer gibi hissetmesini sağlar ki buda filminize sürükleyicilik katar,film süresince ilgiyi canlı tutar.

14-her şey senaryonuzu başlatabilir.ufacık fikirlerden bile yola çıkıldığında , çok etkileyici ,sürükleyici senaryolar yazabilirsiniz.ilk adımınız ve bana göre de en zor olan noktalardan biri ,geliştireceğiniz fikri bulmaktır.fikri buldukdan sonra konunuz gelişecek ve ilerleyecektir.

15 -senaryo yazmak, sürekli senaryo yazılarak öğrenelir.oturup kara kara düşünüp daha da kendinizi demotive etmeyin , aklınızdakileri yazıya dökerek geliştirin,tekrar tekrar yazın ,gerekirse bulduğunuz yeni fikileri adapte ederken diğer yazdığınız bazı bölümleri, senaryodan atmakdan çekinmeyin .senaryonuzun istediğiniz şekli yavaş yavaş alacağını göreceksiniz.

16 -sinema da önemli olan görsellikdir. Yazarken görselliği ön planda tutup, diyologları gerekli şekilde çok uzatmadan yerleştirin ,diyologları gereksiz yere uzatarak seyirciyi sıkmayın.

17- sinopsis nedir? Kısacası; hikayenin ana hatlarını anlatan kısa özettir.senaryonuzu bir yönetmene veya yapımcıya okutmak istiyorsanız,elinizde yazdığınız bütün bir senaryoyla değil,senaryonun sinopsisiyle ancak senaryonuzu okutturabilirsiniz.hiçbir yönetmen direk elinizdeki tam senaryoyu alıp okumaz.sinopsisini çıkardığınız senaryonuz,ana hatlarıyla beğeni kazanırsa ,senaryonun tamamamına bakılır.

18- tretman nedir? sinopsisin daha geliştirilmiş halidir.sinopsis işlenerek 30 ile 50 sayfa arasına kadar getirilir.Öykü geliştirilirken, çekilecek filmin akışı ve her görüntüsü bu evrede tasarlanır. Öyküdeki ,çekim ayrıntıları bu kademe de tasarlanır ve son perde de görüneceği şekilde yazılır.

Önerdiğim ücretsiz senaryo yazım programları

 Sophocles (İngilizce) paket program

 Celtx (Türkçe) paket program

 Scriptbuddy(İngilizce) internet tabanlıdır.yazdıklarınız hesabınıza kaydedilir.yazdıklarınızı sizden başka kimse göremez.

 Son olarak Yukarıda verdiğim sayfa yapısı ve kurallarıyla senaryonuzu Microsoft wordde de yazmanız mümkündür.

Tepkiler: 

1 Comment

  1. tuncay atik Said,

    yararlı

    Posted on 13 Ağustos 2015 14:52

     

Yorum Gönder

SET BY |GOKHAN DURMUSOGLU